Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Uzunyuva’da Uyanış | Ulaş Özkan-Emrah Poyraz

Diğer Yazılar

Dedektif Dergi
Dedektif Dergihttps://dedektifdergi.com/
En çok aldığımız sorulardan biri, Dedektif’e yazı gönderebilir miyiz? Evet, elbette bize konusu polisiye olan öykülerinizi ve gene polisiye üzerine yazılmış denemelerinizi, incelemelerinizi, kitap/film eleştirilerinizi ve makalelerinizi gönderebilirsiniz. Öykü ve yazılarınız yayın kurulumuz tarafından değerlendirildikten sonra dergimizde yayınlanacaktır.

Bir ilk roman olan Uzun Yuva’da Uyanış’ı Emrah Poyraz ve Ulaş Özkan birlikte yazdılar. Uzunyuva’da Uyanış, mitolojik efsaneler arasında geçen, soluk kesici bir cinayet romanı. Tarih ve mitolojik efsanelerin gizemli bir cinayetle harmanlandığı bu nefes kesici polisiyede daha ilk cümleden itibaren olayların içine girecek ve merakla sayfaları çevireceksiniz. Müthiş bir kovalamaca, sizi son sayfaya kadar sürükleyek. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Uzunyuva’da Uyanış’ın konusu

“Temmuz 2010’da Milas Jandarması’nın yaptığı bir operasyonla defineciler tarafından kaçak kazı yapılarak ortaya çıkarılan SİT alanındaki Uzunyuva Anıtmezarı’nda bulunan lahit, arkeologlarca “yüzyılın arkeolojik buluşu” olarak nitelendirilmişti.” (www.arkeoloji.net) Bu tesadüf sonucu ortaya çıkarılan lahit, Bodrum’da bulunan, antik dönemin en önemli yapıtları arasında gösterilen ve dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozelesi’nin sahibi Mausolos’un babası Karya Kralı Hekatamnos’a aitti.

Kimi tarihçilere ve arkeologlara göre bu mezar, Mısır Firavun’u Tuthankamon’dan sonra gün yüzüne çıkartılan en önemli arkeolojik keşif sayılmaktaydı.”

Tüm olaylar da, bu soygun haberinin duyulmasından sonra başlar. Uğur adında orta yaşlarda bir müzisyen, medyadan “yüzyılın soygunu” haberini öğrenir öğrenmez, Arkeoloji Bölümü Yükseklisans öğrencisi sevgilisi, Nihal ile iletişime geçer. Nihal de  kazı alanında görevlendirilmiştir. Haber, adamı çok heyecanlandırır. Uğur’un arkeolojiye merakı da, Nihal sayesinde başlamıştır. Artık, tek bir arzusu vardır Uğur’un; ne yapıp edip, o kral mezarına, sevgilisinin aracılığıyla girebilmek. Ancak, kazı sonrası Nihal’de  başlayan esrarengiz değişimler, Uğur’un gözünden kaçmaz.Bir gece Uğur barda programdayken, Nihal sahneye gelir ve; “bundan böyle hayatında olmayacağını” söyleyerek çekip gider. Uğur, tüm yaşananları; “lanetli” kazıya yormuştur. Aradığı cevap da, Kral Hekatomnos’un mezarındadır. Aynı gece, gizlice girdiği kral mezarında ise hayatının en büyük şokunu yaşar. Lahit’in içerisinde işlenmekte olan bir cinayete tanık olmuştur. Bu tanıklık, onun hayatını baştan aşağı değiştirecektir. Kendisini, Karia coğrafyasının en gizemli antik kentleri arasında, zeki bir katilin peşinde koştururken bulacaktır.  Ama bu kovalamacada Uğur’un bilmediği bir şey vardır. Katil yalnız başına değildir. Karia’nın en büyük efsanesi sayılan “altın bebek” ile birlike, antik dönemin Tanrıları da mezarlarından hortlayarak, Uğur’un karşısında dikileceklerdir.

Uzunyuva’da Uyanış’ın yazarlarıyla yapılan bir röportajı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Röportaj>>>

En Son Yazılar