Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

YÜZDE 99 ÇIPLAK

Diğer Yazılar

Selin Bak
Selin Bak
1981 Trabzon doğumlu. Çocukluğu Trabzon’da geçti. Hemşire olarak meslek hayatına ilk olarak Samsun’da başladı. Hâlâ Trabzon’da hemşirelik yapmaya devam ediyor. Yılın yarısını Trabzon’da yarısını İstanbul’da geçirir. Sıkı bir polisiye okuru ve izleyicisidir. En sevdiği yazarların Türk yazarlar olduğunu gururla söyler. Polisiye sevgisi onu yazmaya da yönlendirdi. Halen Dedektif Dergi ve 221B Dergi’de polisiye kitap incelemeleri yazıyor. Yakında başka sürprizlerle de gelecek olan Selin’in en büyük hayali TÜYAP’da kendi kitabını imzalamak. Kim bilir?

     Geçtiğimiz günlerde Dedektif Dergi’nin sosyal medya hesabında en çapkın kurgusal dedektifler sorulduğunda aklıma gelen ilk isim, çoğumuzun da aklına gelen, Mike Hammer olmuştu. Aslında bir isim daha var gibiydi ama çıkaramamıştım. Ta ki Akba Yayınları külliyatıma bakana kadar. Ah Shell Scott… Seni yaramaz şey! Ben seni nasıl hatırlamam?

     Savaş sonrası polisiye kurguda çok satan denilince Mickey Spillane’in Mike Hammer’ı zirvedeydi. Mike Hammer’ın bu kadar satmasının en büyük nedenlerinden biri de kuşkusuz kadınlarla olan eğlenceli diyaloglarıydı. Prather bu gizemi çözmüş olacak ki romanlarında başkahramanı Scott yavaştan kadınlarla karşılaşmaya başladı. Amaaan, adamda ne cevherler gizliymiş. O da dünden razıymış anlayacağınız. Mike Hammer sütten çıkmış ak kaşık kaldı. İşte bu formülü çözmek, 85 yaşında ölen Prather’in 40 milyondan fazla kitap satmasını sağladı.

     Shell Scott da Mike Hammer gibi eski bir denizci karakter. Prather, “Shell” adını bir çocukluk arkadaşından alırken, “Scott” ise kendi göbek adıymış. Beyaz gür kaşlı ve beyaz saçlı Shell’in burnu kırık ve kulağının bir kısmı kurşunla kopmuş. Bu hâliyle kadınları nasıl ağına düşürüyor derseniz, ağzı müthiş laf yapıyor. Biz kadınlar işitsel varlıklarız neticede. O da bunu ustalıkla kullanıyor. Scott, polisiyede çok kullanılan sisli puslu mekânların, gece atmosferinin aksine Hollywood’un parlak güneşi altında çalışıyor ve kanarya sarısı 1936 model bir Cadillac‘ı var. Evindeki şöminenin üzerinde çıplak bir kadının kocaman bir portresinin asılı olduğunu söylersem muhtemelen şaşırmazsınız. Ben bu kadar ağzı laf yapan ve böylesine çapkın bir dedektif okumadım desem abartmış olmam. Siz de okumadıysanız bence çok şey kaçırıyorsunuz. Buyurun kitaba o hâlde:

     J. Harrison Bing adındaki adam kayıp kızını bulması için Shell Scott’tan yardım ister. Çünkü senenin başından beri kızından hiçbir haber alamamış, yazmış olduğu mektuplar ise hiç açılmadan iade edilmiştir. Kızı, Harvey Ellis adında bir adamla Los Angeles’ta evlenmiş fakat şimdi ayrı yaşıyorlarmış. Bing, Inglewood’taki evinden kızının Los Angeles’teki evine kadar gitmiş ancak orada kızının evini satarak ortadan kaybolduğunu öğrenmiş. Bütün soruşturmalarına rağmen kızın nerede olduğuna dair hiçbir ize rastlayamamış. Los Angeles’tan, kızını bulmak üzere William Carter adında bir dedektif tutmuş. Üç gün sonra, Carter telefon ederek Bing’in kızının en son çalıştığını söylediği Pelikan Kulübü’nde, dansöz Lorraine’den esaslı bir ipucu yakaladığını, bir gün sonra ise Vegas’ta Desert Otel’den telefon ederek, esaslı iz üzerinde olduğunu, ertesi gün de, yine Vegas’ta Dante adlı biriyle konuştuktan sonra tekrar telefon edip neticeyi bildireceğini söylemiş. O ana kadar artık endişesi son raddeye varmış olan Bing, işte o günden beri ne dedektiften ne de kızından bir haber alabilmiş.

YÜZDE 99 ÇIPLAK 1

     Oldukça iyi bir paraya görevi kabul eden Scott, ilk iş olarak kızın son çalıştığı kulübe gider:

     “Şöyle bir an gözlerinizi kapayın ve sadece dört bir tarafından fışkıran alevlerle yarı aydınlanan bir sahneyi canlandırın ve bu sahnenin ortasına da yarı çıplak bir cinsilatif koyun… Yarı çıplak mı dedim? Özür dilerim, onda dokuz, hayır hayır yüzde doksan dokuz çıplak demek daha uygun olur! Ve bu cinsilatifin şimdiye kadar rastladığınız kadınların en güzel ve kıvrımlısı olduğunu da düşünün. Eh söyleyin bakalım, yerimde olmayı ister misiniz, istemez misiniz?

     İşte bu kadın, dansöz Tatlı Lorraine, Scott’a kayıp kadını tanımadığını ve daha önce de bir dedektifle konuşmadığını söyler. Her nedense Lorraine’in Scott ile görüşmesini istemeyen kulüp fedaileri, Lorraine’in odasından yaka paça çıkardıkları Scott’ı bir temiz pataklar ve Vegas’tan uzak durmasını söylerler. Scott da önceki dedektifin izinden gitmeye karar verir ama önce Lorraine ile yalnız görüşmek ister. Sadece görüşmek mi? Aklında ne tilkiler vardır onun, siz bilmezsiniz. Adresini bulur ve evine gider ama Lorraine’in ev sahibinden kadının apar topar taşındığını öğrenir. Hem de nereye? Bildiniz, Las Vegas’a. Gelen mektup olursa yeni açılan Gece Kulübü Inferno’ya göndermesini istemiştir. Scott gitmeden önce Emniyet’e uğrayarak Cinayet Masası Şefi, arkadaşı Phill Samson’a bir ziyarette bulunur. Kayıp kadının kocası Harvey Ellis hakkında bilgi toplamasını ister. Bulduklarını Vegas’taki Desert Otel’e göndermesini söyler. İstikamet bellidir. Sarı Cadillac’ına atlar ve Las Vegas’a doğru yola çıkar.

     Yolda mavi bir Chevrolet araba Scott’ı takip eder. Bu arabadaki adamların kendisini döven dallamalar olduğunu düşünen Scott, Vegas’a geldiğinde arabasını otoparka bırakıp otobüs şoförü kılığında otele gitmeye karar verir. İyi ki de böyle yapar çünkü otobüste karşısına beklemediği biri çıkar: Tatlı Lorraine. Lorraine, Scott’ı görür ama tek kelime etmez. Inferno kulübünde otobüsten iner. Scott, Desert Otel’de arkadaşı Freddy ile buluşur ve yanında görebileceği en güzel kadınlardan birini görür; Scott’ın bir yerde hayatını kurtaracak olan kadın, Miss Coleen Shawn:

     “Bir an için, teker teker güzel yerlerini fark etmeksizin, top yekûn güzelliğini aval aval seyre başladım. Karşımda milyarlarca senenin tekemmül ettirdiği bir güzellikte hayalimdeki Havva anamız duruyordu. Kızıl saçları ve yumuşak kahverengi gözleri vardı. Tam bir kadındı. Altına tekerlek iliştirilmiş ve frenleri yokuşta patlamış, klâksonu durmadan çalan cinsî arzu yüklü bir kamyonu gözünüzün önüne getirin, işte şu anda seyrettiğim kadın buydu.”

     Freddy, Victor Dante’nin Inferno’nun sahibi olduğunu doğrular. Inferno başka birisi tarafından “Şafak Kulüp” adı altında açılmak üzereyken kulübün sahibi Jim White adındaki adamcağızın aniden ölüvermesiyle Dante kulübün sahibi olmuştur. Scott odasında dinlenirken arkadaşı Freddy, Scott’ın takip edildiği için havaalanı otoparkına bıraktığı arabasını almaya gider ama arabaya konan patlayıcı yüzünden hayatını kaybeder. Belli ki Scott doğru iz üzerindedir ve birileri onun ortadan kalkmasını istemektedir. Daha önce tutulan dedektifin de öldürüldüğünden artık emindir. Araştırmasıyla arasına gangsterler, patlayan tabancalar ve kızıl kadınlar girse de Scott kayıp kadını bulmaktan asla vazgeçmeyecektir.

     Müthiş jargonu, esprili dili, şaşırtan sonuyla okuyan herkesi memnun edecek bir eser. Muhakkak bulun ve eğlencenin dibine vurun.


YÜZDE 99 ÇIPLAK

RICHARD S. PRATHER

AKBA YAYINLARI

215 SAYFA

ÇEVİRMEN: KURTCEBE KAPLANGI

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ