Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

EĞLENCELİ BİR MACERA: HASTALIK HASTASI KİRALIK KATİL

Diğer Yazılar

Bir düşünün; kısa öyküler yazıyorsunuz, bu öykülerinizle ulusal ve uluslararası elliden fazla ödül alıyorsunuz…

Rüya gibi değil mi?

İspanyol yazar Juan Jacinto Munoz Rengel tam manasıyla bir rüyayı gerçekleştirmiş. Durun, daha bitmedi. Rengel’in bu çok ödüllü öyküleri Braille alfabesine aktarılmış ve yedi ayrı dile çevrilerek ondan fazla ülkede yayımlanmış. Bu şanslı ülkeler arasında olup olmadığımızı kontrol ettim ancak Juan Jacinto Munoz Rengel’e ait, ‘Hastalık Hastası Kiralık Katil’ isimli polisiye romanından başka bir eser bulamadım. Belki önümüzdeki yıllarda bu bol ödüllü öykülerden birkaçını okuma fırsatımız olur.

Hastalık Hastası Kiralık Katil İspanyol yazarın ilk romanı. Ve bu ilk romanın da en az öyküler kadar parlak bir yayın hayatı olmuş. Mesela Arjantin’in prestijli edebiyat ödülü Clarin Alfaguara roman ödülüne aday gösterilmiş Hastalık Hastası Kiralık Katil. Jose Saramago, Juan Cruz, Pablo De Santiz ve Rosa Montero gibi birçok ünlü yazardan övgüler almış.

EĞLENCELİ BİR MACERA: HASTALIK HASTASI KİRALIK KATİL 1

Ülkemizde Yapı kredi Yayınları tarafından 2021 yılında yayımlanan, Selay Sarı’nın çevirisiyle dilimize kazandırılan Hastalık Hastası Kiralık Katil şimdiden 4. baskıyı yapmış bile.

Bir günlük ömrü kalan, ‘belki de iki gün’ kiralık katil Bay Y’nin elinde parasını peşinen aldığı son bir işi vardır. Artık tek dileği hastalıktan kırılmış bedenini günün geri kalanında ayakta tutabilmek ve Eduardo Blaisten’i öldürebilmektir. Şiddetli anksiyete ataklarıyla boğuşurken bile işine devam etmek zorundadır çünkü Bay Y, Immanual Kant kadar prensip sahibi bir adamdır.

Hastalık Hastası Kiralık Katil’in sayfalarında, işinde usta bir kiralık katille birlikte kurbanı adım adım takip ediyoruz. Bay Y’nin, son günü olan her yeni günde kurnaz taktiklerle Emanuel Blaisten’i öldürme girişimlerine tanıklık yapıyoruz. Kantçı ahlak sahibi Bay Y’nin ilgi uyandırıcı orijinallikte olan adam öldürme teşebbüsleri her son sabah değişerek devam ederken bir yandan da edebiyatın ve felsefe dünyasının çok ünlü yazarlarının belki de hiç bilmediğimiz hayatlarını ve esrarlı ölüm hikayelerini okuyoruz. Poe, Proust, Voltaire, Tolstoy, Moliere gibi meşhur hastalık hastalarının psikolojik veya fiziki acılarını öğreniyoruz.

Doğuştan makus bir talihe sahip olan Bay Y mitolojik tanrı Proteus gibi kılıktan kılığa girerek ve akla hayale gelmeyecek hafifletici sebepler uydurarak öldürme girişimlerine devam eder. Olayların onu nerelere götüreceğini öngöremeden sadece hedefine odaklanmıştır. Zira kendisi Kantçı ahlak sahibi bir adamdır ve en büyük korkusu işini bitirmeden- eserini tamamlamadan- ölmektir.

Bir dizi başarısız öldürme girişimi sonunda artık kurbanının son nefesini verişini izlemektedir ve kanunlara uygun hafifletici sebebi de bulmuştur. Ancak hiç ummadığı şekilde öğrendiği bir gerçek onu, Eduardo Blaisten’i omuzlayıp hastaneye götürmek zorunda bırakır. Ve aylardır öldürmek için peşinde koştuğu kurbanıyla aynı hastane odasını paylaşırlar.

Bu beklenmedik hastane macerasının sonunda kurbanıyla el sıkışarak ayrılırken dünyadaki son günü olan yarın yine işinin başına döneceğini söylemekten geri durmaz Bay Y. Zira o Kantçı ahlak sahibi bir adamdır ve parasını peşinen aldığı bu son işi bitirmek zorundadır.

Hastalık Hastası Kiralık Katil okuyucuya eğlenceli bir macera hikayesi sunuyor. Sıkmıyor ve son sayfalara sakladığı sürpriz gelişmeleriyle kitabı tatmin olmuş bir ruhla bitirmemizi sağlıyor.

Tavsiye ederim.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ