Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

GÖÇMEN BİR DEDEKTİF

Diğer Yazılar

Mehmet Utku Şentürk
Mehmet Utku Şentürk
Mehmet Utku Şentürk, 1977 Ardahan doğumlu olup ilk ve orta dereceli eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisans eğitimini Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptı. “Uluslararası İlişkiler Bağlamında Cezayir Sorunu” başlıklı Lisans Tezini verdi. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde AB ilişkileri yüksek lisansı yaptı. “AB Ortak Tarım Politikaları ve Türkiye’nin Uyumu” başlığıyla Yüksek Lisans tezini verdi. Yüksek lisans çalışması yaptığı dönemde halkla ilişkiler ve reklam ajanslarında çalıştı. 2014’de Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İletişim Bilimleri Doktorasına başladı. Doktora ile eş zamanlı olarak bir vakıf üniversitesinin Kurumsal İletişim Koordinatörü olarak görev yapan Şentürk, çeşitli gazete ve dergilerde (BirGün, Cumhuriyet Kitap, Polemik Haber Sitesi, Lemur Dergi, Kafasına Göre vb.) edebiyat ve sinema üzerine yazılar yazmaktadır. Mehmet Utku Şentürk, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

1966 yılında İstanbul’da doğan, henüz iki yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya göçen ve halen Münih’te yaşayan yazar Su Turhan, zamanla ülkenin en ünlü film yönetmeni ve polisiye yazarlarından biri oldu. Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi’nde Alman Filolojisi okurken film projelerinde set amirliği ve reji asistanlığı ile sinemaya adım attı. “Der Schlüssel”, “Gone Underground” ve “Triell” adlı kısa filmlerinin senaryolarını yazdı. Kısa filmi Gone Underground, 2001’de Alman Kısa Film Ödülü’nün gümüş madalyasını ve Friedrich Wilhelm Murnau Kısa Film Ödülü’nü aldı. Bir aşk hikâyesini konu alan ilk sinema filmi Ayla uluslararası izleyici ödülleri aldı; Almanya, Türkiye ve İsrail’de sinema salonlarında gösterime girdi.

Kommissar Pascha – ein Fall für Zeki Demirbilek adlı 2013’de yayınladığı kitabıyla Almanya’da büyük yankı yaratan yazar bugüne kadar bu seride toplam altı kitap yazdı. Serinin ilk kitabı Komiser Paşa, Türkçeye Kitap Kurdu yayınları tarafından Ayla Akın çevirisi ile kazandırıldı.

Romanın kahramanı Türk Komiser Zeki Demirbilek, tıpkı yazar gibi çocuk yaşlarda ailesi ile Almanya’ya göç eder. Polisliğe adım attıktan sonra, bir Türk olarak insanların önyargıları ile karşılaşmış olsa da çalışkanlığı ve istikrarı ile komiserliği elde etmeyi başarır; Özel Göç Büro Amirliği’nin başına geçer.

Yazar, Zeki Demirbilek karakterini oluştururken, onun özel yaşamını da anlatarak okuyucunun zihninde sahici, elle tutulur gözle görünür bir kahraman inşa etmiş: Demirbilek, Selma adındaki ilk eşinden biri kız biri erkek iki çocuk sahibidir. İkizlerden Özlem, Münih’te babasıyla aynı şehirde ama  ayrı bir evde yaşamaktadır. İstanbul’da annesi ile birlikte oturan Aydın ise, konservatuvarda öğrenim görmektedir. Demirbilek ikinci evliliğini yaptığı Frederike ile de yollarını ayırmak üzeredir. İşi daima öncelikli olan Komiser, ailesine yeterince zaman ayıramadığını düşünüp sık sık iç hesaplaşmalara girer. Demirbilek’in görevi, göçmenlerle ilgili tüm suçları araştırmaktır. Bu amaçla bir yandan ekibini kurmaya çalışır, diğer yandan da birbiri adı sıra cereyan eden, kurbanları Türk ya da Türklerle bağlantılı kişiler olan cinayetleri çözer.

Su Turhan’ın başkahramanı Komiser Zeki Demirbilek memleketi Münih’i çok sevmekte ama aynı zamanda çocukluğunun kenti İstanbul’u özlemektedir. Ancak MIGRA adlı göçle ilintili suçlara bakan özel bir ekibin başına getirilen Komiserin bu içsel parçalanmışlığına kafa yoracak fazla zamanı yoktur. Zira kısa süre sonra, Alman ve Türkler’den oluşan ekibiyle birlikte, olayların merkezinde zengin bir iş adamının güzel kızı Gül Güzeloğlu’nun yer aldığı şiddet dolu bir cinayetler serisini çözmesi gerekmektedir.

GÖÇMEN BİR DEDEKTİF 1
Kommishar Pascha’nın afişi…

Su Turhan’ın yarattığı dedektif  Zeki Demirbilek, televizyon ekranlarında da boy gösterdi ancak ne yazık ki çok kısa ömürlü oldu. 25 Ağustos – 26 Eylül 2015 tarihleri ​​arasında Münih ve İstanbul’da çekilen pilot bölüm 2017’de Alman televizyon kanalı ARD’de gösterime girdi. Ancak, tatmin edici olmayan reytingler nedeniyle, olumlu eleştirilere rağmen iki bölüm gösterildikten sonra yayından kaldırıldı. Zeki Demirbilek karakteri Türkiye kökenli Alman oyuncu Tim Seyfi tarafından canlandırılmıştı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ