Ayna Ayna!

Yayın Tarihi:

spot_img

“Kraliçe’m?”

Oda hizmetçisinin sesiyle ürpererek daldığım hayal aleminden uyanıyorum. Kadın, aynanın ardından kızarmış gözlerime, dağılmış saçlarıma ürkerek bakıyor, titreyen ellerini saklayacak yer arıyor. Korkutma, sindirme çocukluğumda bana öğretilen ilk şey. İktidar olmanın zahmetsiz yolu.

Yavaşça doğruluyorum. Kan rengi örtüsü bozulmamış yatağımın ayak ucunda hizmetli kızların üzerimi değiştirmelerine izin veriyorum. Hepsi ellerini özenle ısıtmış, kokulu yağlarla yumuşatmış. Bu nafile çabalar benim, kraliçelerinin esmer teni ürpermesin, incinmesin diye. Kuruyup, yüzümde yol yapmış tuzlu izleri silmek istiyor biri, sertçe itiyorum elini. Şefkate tahammülüm yok. Nazik dokunuşları, tenimi geçip ruhumdaki kabuk tutmuş yaraları tekrar kanatıyor. Korsemi sıkmaları gerekmiyor. Altın kaselerde gelen leziz yemeklere dokunmuyorum günlerdir. Bedenim hiç olmadığı kadar kırılgan. Mutsuzluk, verdiğim her nefeste çevreme yoğun, kara bir sis gibi yayılıyor. Yüksek tavandan aşağı sarkan kadife perdeler sımsıkı kapalı. Açılmasına izin vermiyorum. İnsana kaçma isteği verecek kadar soğuk odama gelinceye dek neşeyle gülüp eğlenen bu zavallı kadınlar, sessizleşiyor, bakışlarını mecbur kalmadıkça yerden kaldırmıyorlar. Gözlerimi kapayıp oradan oraya koşuşturan bu haşerat sürüsünün bir an evvel dağılmasını diliyorum.

Tacım, örülüp başımın üzerinde toplanmış saçlarıma özenle yerleştirilirken, muhafızlar kraliyet ulağının geldiğini bildiriyor.

“Yüce kraliçem!” diyerek abartılı bir reveransla yerlere kadar eğiliyor ulak. Selamlaması, sıraladığı iltifatlar o kadar abartılı ki onu dinlemek yerine tekrar aynamın karşısına geçiyorum. Hiç kimse aynada neler gördüğümü bilmiyor. Sırlı camın ardında dalgalanarak kaybolan aksimin garip bir yaratığa dönüştüğünü, tiz çığlıklar atarak dans ettiğini fark etmiyorlar. Anlatmaya kalksam, korku dolu bakışlar şüpheli dudak büküşlere, suskunluklar saklı gülüşlere döner. Hepsi, gece odamdan sarayın taş koridorlarına yayılan korkunç çığlıkların benim olduğunu sanıyor, kulaklarını tıkayarak kifayetsiz ilahlarına dualar ediyor, ıstırapla uykuya dalıyorlar. Sabaha dek yataklarında tekinsiz kabuslar görüyorlar.

Elimi omzumun üzerinden geriye silkeleyerek odadan çıkmalarını sağlıyorum. Gümüş ayaklı, siyah mermer gövdeli masada ulağın getirdiği zarf açmam için hareketsiz bekliyor. Üzerindeki mum mührün kokusunu alabiliyorum. Mektup bekleyebilir. Önce aynaya soracak önemli bir sorum var.

“Ayna ayna! Söyle bana, var mı benden daha güzeli bu dünyada?”

Ayna buğulanıyor. Yansımam, sahte sırıtışı, uzun bembeyaz yüzüyle sarayda tek konuştuğum kişiye, o vefasız arkadaşa dönüşüyor.

“Siz çok güzel bir kadınsınız sevgili kraliçem ama…” diyor kıs kıs gülerek.

“Yeter!” diye haykırıyorum. Sırıtışı yüzünde asılı kalıyor.

Günlerdir aynı cevabı almaktan tükenmiş bedenim yere yıkılıyor.

“Yeter! Benden daha güzeli var, biliyorum. Pamuk prenses, pek sevgili üvey kızım. Ülkenin neşe kaynağı, babasının nadide incisi o. Dertsiz tasasız oradan oraya koşarak kahkahalarıyla beni deli eden baş belası. Kar beyaz giysileri içindeki gün ışığı görmemiş saydam teniyle, yapış yapış mutluluğunu yanından geçtiği herkese bulaştıran zehirli çiçek. Şehla gözlerindeki hülyalı bakışıyla en soğuk kanlı savaşçıları bile kendine hayran bırakan kadın. O, biliyorum!”

Aynadaki dostum alaylı bir kahkaha atıp kayboluyor. Binlerce kez sorsam aynı cevabı alacağım. Geldiğim günden beri bana zindan oldu bu uğursuz saray. Yavaş yavaş dengesini yitiren aklım, temiz havaya hasret bedenim artık ölmeyi istiyor. Vahşi atların sırtında, saçlarımı özgürce savurduğum günlerin özlemi içimi kavuruyor. Cehennem ateşi beni bu yalnızlık kadar kahredip yakamaz. Ölürsem belki cansız bedenim, denizler, dağlar aşıp getirildiğim, karlı yurduma ulaşır. Evlilik buyruğunu verirken utançtan yüzüme bakamayan kral babam belki soğuk alnıma son bir kere dokunur. El değmemiş çıplak bedenimi, ölü eşine bağlılık yemini etmiş yaşlı bir kocanın soğuk yatağı yerine, hasretle sarıp sarmalayacak ılık toprağa veririm.

Bugün sona erdiğinde bir şeyler değişmeli. Matem dolu gözyaşlarıyla, övgü dolu ağıtlarla uğurlanma bekliyor değilim. Güzellik için iksirler hazırlattığım yaşlı büyücüye solmuş dudaklarımı, fersiz gözlerimi sonsuza dek mühürleyecek bir zehir yaptırmalıyım. Kurtuluşumu lezzetli bir elmaya zerk etmeli ki yediğimde çektiğim ıstırap zevkle son bulmalı. Cam bir tabuta konmalı cesedim, ölüler diyarının en güzel kadınını herkes görmeli.

Tüm bu hezeyan ve elemin arasında gözüm ulağın getirdiği zarfa takılıyor. Mührü kırıp açıyorum. Zarif bir yazıyla yazılmış davet içimdeki ölü kuşları kanatlandırıyor. Aynadaki dostum kıkırdıyor. Nihai kararımı veriyorum. Yıllardır beni gerçek hayattan tecrit etmiş bu saraydan bir beden eksilmeli. Yalnız, buhran dolu gecelerimde üzerime yıkılan duvarlara çınlasın diye fettan bir kahkaha bahşediyorum. Hızlanan topuk seslerim, siyah ipek elbisemin hışırtısına karışıyor. İki kanatlı kapıyı şevkle açıyor, sesleniyorum.

“Muhafızlar! Bana avcıyı çağırın.”

Yorum Bırakın:

yorum

EN SON YAZILAR

2021 yılının en iyi polisiye dergisi Dedektif Dergi

Türkiye Dergiler Birliği’nin her yıl verdiği yılın dergileri ödüllerinden yılın polisiye dergisi ödülünü Dedektif...

Heyecanla İzleyeceğiniz On Polisiye Dizi Film Önerisi

Pandemi nedeniyle evde daha uzun vakitler geçirdik. Özellikle ilk zamanlarda kendimizi eve tamamen kapattığımız...

2021’in En İyi Polisiye Kitapları Listesi

Dedektif Dergi yazarlarına, 2021 yılında okudukları ve en beğendikleri polisiye kitapları sorduk, işte karşınızda...

2021 Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması Sonuçları

2021 yılında düzenlenen 2. Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Necati Göksel, Dr. Saniye...

BENZER YAZILAR

2021 yılının en iyi polisiye dergisi Dedektif Dergi

Türkiye Dergiler Birliği’nin her yıl verdiği yılın dergileri ödüllerinden yılın polisiye dergisi ödülünü Dedektif...

Heyecanla İzleyeceğiniz On Polisiye Dizi Film Önerisi

Pandemi nedeniyle evde daha uzun vakitler geçirdik. Özellikle ilk zamanlarda kendimizi eve tamamen kapattığımız...

2021’in En İyi Polisiye Kitapları Listesi

Dedektif Dergi yazarlarına, 2021 yılında okudukları ve en beğendikleri polisiye kitapları sorduk, işte karşınızda...