Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

STEVE MARTIN VE MARTIN SHORT’TAN DEDEKTİF OLURSA!

Diğer Yazılar

Tuğba Turan
Tuğba Turan
1972, Ankara doğumlu olan Turan, 1990 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirip devlette çalıştıktan sonra 2008'de Karabük-Eflani ilçesine serbest eczane açtı. Kendisini 2003 doğumlu bir erkek evlat, üç köpek, on (zaman zaman daha fazla) kedi annesi olarak tanımlamaktadır. Safranbolu’da yaşıyor. Zalifre Yazıları isimli basılı dergide makaleleri yayınlanan yazarın Gölge e-Dergi'nin son yirmi sayısında fantastik hikâyeleri yer almıştır. Dedektif Dergi’nin kuruluşundan beri yazdığı 30 bölümlük Tilda ve Diğerleri isimli polisiye hikayeleri kitap haline gelmiştir. Kişisel sayfası olan tugbaturan.com'da tüm yazılarını yayımlayan yazar aynı zamanda Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesidir. Eserleri: Adı Cemre Olacak (Roman) 2020, Herdem Yayınevi Dedektif Tilda ve Diğerlerinin Olağanüstü Maceraları (Polisiye Hikâye) 2021, Herdem Yayınevi Dedektif Dergi (Polisiye Hikâye Seçkisi, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Kırmızı Battaniye (Polisiye Hikâye, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Dark Polisiye – İkinci Kitap 2021, Dark İstanbul Yayınları

Dizinin Künyesi:

Adı: Only Murders in the Building

Başroller: Steve Martin, Martin Short, Selena Gomez

Sezon: 1. Sezon (2021) 10 bölüm; İkinci Sezon (2022) 4 bölüm

Yaratıcı: John Hoffmann, Steve Martin

Yayınlandığı platform: Disney +

Ödüller: 2021 Rotten Tomatoes En İyi Yeni Dizi ve En iyi Komedi Dizisi, (ayrıca beş ödül ve 33 adaylık)

IMDb Puanı: 8.1

STEVE MARTIN VE MARTIN SHORT’TAN DEDEKTİF OLURSA! 1
Selena Gomez, Steve Martin ve Martin Short

Hikayemiz New York’ta Arconia isimli bir apartmanda geçiyor. Binanın orijinal ismi Belnord Binası. 1908 yılında yapılmış. Neden bu ayrıntıları verdim? Çünkü dizinin isminde geçen “the building” yani cinayetlerin işlendiği bina, bu bina ve üç kafadarımızın ortak noktası olan bir podcast’ten yola çıkılıyor.

Kafadarlarımız dedektiflik hikayeleri anlatılan meşhur bir podcast’i her biri ayrı ayrı takip ederken birbirlerini bulup tanışırlar. Kendi yaşadıkları binada da bir cinayet işlenince bu cinayeti kendi yöntemleriyle araştırıp kendileri bir podcast yayınlamaya başlarlar. Ama tek şartları vardır: Sadece binadaki cinayetleri araştıracaklardır!

***

Steve Martin’i gençlik yıllarımda gözlerimden yaş gelerek izlediğimi hatırlıyorum. Bu ismi tanıyanlar bilir, gözyaşlarım filmlerinin duygusal olması yüzünden değildir elbet. O kadar komiktir ki komedyenliğe boyut atlatmıştır bence.

John Candy ile harikalar yarattıkları Planes, Trains and Automobiles (1987) ve İngiliz beyefendisi duruşunu bozmadan sizi gülmekten kırıp geçirme yeteneğine sahip Michael Caine ile oynadığı Dirty Rotten Scoundrels (1988) filmlerini görmediyseniz bu diziye başlamadan önce görmenizi tavsiye ederim.

Gelelim dizimizin diğer emektar aktörü Martin Short’a. Three Amigos! (1986) ve Father of the Bride 1-2’de Steve Martin’le beraber rol aldığı filmlerden sadece ikisi. İkilinin beraber oynadıkları başka dizi/filmler de olduğunu görüyoruz.

Şimdi bu iki komedyenin yıllarla anılan tecrübesine genç ve yeni bir soluk lazım. Bu genç soluk ilginç bir isim: Selena Gomez. “Gomez’i daha dün Hannah Montana isimli gençlik dizisinden tanımadık mı yahu?” diye soranlarınızı duyar gibi oluyorum. Elimizde büyüdü. Ne çabuk büyüdü de duayen iki aktörle dizi çevirecek kıvama geldi?

İzleyince anlayacaksınız, kendini yetiştirmiş olduğunu düşündüm ben.

STEVE MARTIN VE MARTIN SHORT’TAN DEDEKTİF OLURSA! 2

İki hünerli aktörün yanına genç ve taze kan, günümüz teknolojisine yenilmeden podcast olayının da işin içine katıldığı zekice bir senaryo, Martin ve Short’un tabiri caizse Gomez’le beraber kelimelerden bir ip cambazlığı sergilediği sahneler ortaya çıkarmış. Jasmine Washington Seventeen’deki makalesinde ‘where murder mystery-meets-comedy’ (cinayet gizeminin komediyle buluştuğu yer) diye tarif etmiş diziyi.

İlk sezondaki 10 bölüm gayet neşeli, sürükleyici ve merak ettirici şekilde ilerlerken sezonun sonundaki aslında geliyorum diyen sürprizle 2. sezona bağlanıyoruz.

***

Adaylıkları açıklanan 74. Emmy Ödülleri’nde diziye ait adaylıklar şunlar:

Bir komedi dizisinde en iyi başroldeki aktör: Martin Short

Bir komedi dizisinde en iyi başroldeki aktör: Steve Martin (aynı dizide oynayıp da başrol adayı olarak birbirinin rakibi olmakta bir ilkler sanırım!)

En iyi komedi dizisi.

Bir komedi dizisinde eniyi yönetmen: True Crime (S1E1), Jamie Babbit

Bir komedi dizisinde en iyi yazar: True Crime (S1E1), Steve Martin – John Hoffman

Dizinin Emmy Ödülleri’nde çeşitli dallarda 11 adaylığı daha var ki bu da “Cinayetin komedisi olur muymuş?” demeyip izlemeniz için iyi bir sebep. Değil mi?

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ