Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Safran Rengi Bir Polisiye – Kayıp Hizmetçi Vakası*

Diğer Yazılar

Karşınızda Hintli Dedektif  Vish Puri

 

EN ÖZEL DEDEKTİFLER ŞİRKETİ

VISH PURI, YÖNETİCİ MÜDÜR, BİR ULUSLARARASI, ALTI ULUSAL ÖDÜL SAHİBİ

“GİZLİLİK PAROLAMIZDIR”

 

Hindistan’ın Delhi şehrinde yaşayan ve müşkül işleri olan  insanlar şanslılar çünkü  1987’den  beri özel dedektif olarak  hizmet veren dedektif Vish Puri var. Karısından ve doktorundan gizli yediği  “pakora” ları,  havacı gözlükleri, kıvrılmış bıyığı, tüvit Sandown şapkası, geyik figürlü gümüş kol düğmeleri ve pohpohlanmaya alışık egosuyla özel dedektif  Vish Puri Delhililerin polisiye meselelerini çözmekle meşgul.

İyi bir ekibi var Puri’nin. Hepsine ayırt edici isimler takmış.

Hırsızlığı ile ünlü bir klandan alıp yetiştirdiği, kasa ve araba kilitlerini açmakta mahir Florasan (derin uyuduğu ve geç ayıldığı için),  elektronik ve bilgisayar dahisi eski istihbaratçı Sifon  (köyünde tuvalette sifon bulunan tek kişi olduğu için), şoförü El Freni, ofiste çalışan Kapı Tamponu, çapkın eşleri tuzağa düşürmekle görevli Yüz Kremi. Safran Rengi Bir Polisiye – Kayıp Hizmetçi Vakası* 1

Bürosunda casusların piri, İsa’dan üç yüzyıl önce yaşamış, hayran olduğu devlet adamı ve filozof Chanakya’nın tablosu asılı. Büyük Maurya İmparatorluğunun kurucusu, istihbarat ve gizli ajanlık sisteminin fikir babası ve uygulayıcısı Chanakya varken Sherlock Holmes’e benzetilmekten hiç hoşlanmaz dedektifimiz!

Evet  dedektifimizin tüm referansları yerlidir.

Dedektif  Vish Puri bu aralar çok meşgul. “Hep şu materyalist Amerikalılar” yüzünden diyor kendi kendine. Kadın erkek ilişkisini bencilce bir beraberlikten ibaret gördüklerini ve yeni Hint gençliğinin onlara özendiğini düşünüyor.

İşin aslı Hintli aileler için evlilik bir kızla bir erkeğin bir araya gelmesinin çok ötesinde anlamlar taşır. 16 milyonluk bu koca şehirde kastlar, toplumsal statü, eğitim bakımından uygun damat ve gelin bulunsa bile bunların doğruluğunu araştırmak için özel dedektife ihtiyaç duyan pek çok aile vardır.

Günümüzde Hindistan’da evlilikleri ayarlayan eş dost, akraba ilişkileri yerini gazete ilanlarına bırakmış durumda.

Örneğin bir gazete ilanından alıntı:

GÜNEY DELHİ’DE AGRAWAL, YÜKSEK STATÜLÜ BİR AİLE GÖSTERİŞTEN UZAK, İNCE, HOŞ BİR DOĞASI OLAN VEJETERYAN, KÜLTÜRLÜ KIZLARI İÇİN EŞ ARIYOR…

ABD’DEN MBA. AMA PROFESYONEL KARİYER YAPMAYI DÜŞÜNMÜYOR…

Bu tür ilanları takip eden damat adayının ailesi cevap yazıyor ve aileleri araştırmak Vish Puri ve ekibine düşüyor. Bakalım damat adayı Cambridge’de gerçekten okumuş mu, ya da Londra’da sahip olduğunu iddia ettiği  restaurant zinciri bir köşebaşı kebapçısı mı, ya da sadık nişanlı görünümünde iflah olmaz bir çapkın mı? Düzenbaz mı, yalancı mı, sahtekar mı?

Dedektifimiz kah Defence Colony’de yaşayan seçkin ailelerin çapkın oğullarının peşine yüz kremini takar, kah damadın evine  bir kriket oyuncusu görünümünde girip dinleme cihazları yerleştirir, kah dünya para vererek üye olduğu prestijli kulüplerden veri toplar.

Kitabın yazarı Tarquin Hall çok sınıflı, hiyerarşik Hint toplumunu polisiye edebiyat  üzerinden mükemmel şekilde aktarıyor. Uzun yıllar Güney Asya’da gazetecilik yapan Tarquin Hall Hindistan üzerine yaptığı gözlemleri edebiyat alanında konuşturmuş.

Bilegeldiğimiz Hindistan karmaşasının üzerine hayatı daha da zorlaştıran gelenekler,

son yıllarda inanılmaz boyutta  gelişen ve kirli politik ilişkilerle dallanıp budaklanan  inşaat dalgasının yarattığı sınıfsal eşitsizlikler, boğaz tokluğuna da olsa iş bulmak için kentlere akın eden köylüler, pıtrak gibi çoğalan iş ve alışveriş  merkezleri, çağrı merkezleri, parlak şeylere tapınan kariyer delisi yeni yuppieler.

Üstelik hiyerarşik yapı tüm hızıyla başka yöntemler ve araçlar yoluyla devam etmektedir.

Konu Hindistan olunca en üstte BMW’nin en altta bisikletin olduğu bir araç kast sistemi olmasına şaşırmıyoruz. Tabii ki BMW’yi geçmeye kimse cesaret edemez!

Referanslarını sağlam tarihi köklerinden alan, züppelikten nefret eden Dedektif Vish Puri’nin mücadele ettiği yaşam biçimi ile işte size yeni Hindistan!

Britanyalı yazar Tarquin Hall kendine özgü Hintli dedektif Vish Puri gibi şahane bir karakter yaratarak edebiyat dünyasında prestijli bir konumu hak ediyor. Bu konumu gazetecilik birikiminden gelen donelerle de perçinliyor. Hindistan’ın  kişisel yakınlıklar ve daha başka enstrümanlarla lastik gibi uzayan adaletsiz hukuk sistemini, acımasız kast meselesini, Hintli ailelerinin yeni evlilik anlayışını eskisiyle uyumlandırma becerilerini, ülkenin zengin yeme içme kültürlerini, dini anlayışlarını, havacı gözlükleri takan ve terliklerinde adının baş harfleri işli bir dedektif karakterin maceraları yoluyla anlatma işini mükemmel şekilde başarmış.

Ve Tarquin Hall büyük biraderi sayılabilecek Alexander McCall Smith’in yüzünü kara çıkarmıyor.

Tarquin Hall, biz polisiye ve iyi edebiyat severler, sana şapka çıkarıyoruz bayım!

Ve şimdi kitabın bize sunduğu zengin kültürel birikimine göz atacağımız Hindistan turu başlasın!

 

*The Case of the Missing Servant-

 

Kitabın Künyesi:

Adı: Kayıp Hizmetçi Vakası

Yazar: Tarquin Hall

Çevirmen:Zeliha Babayiğit

Yayın Tarihi:2014-02-21

Baskı Sayısı:1. Baskı

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ